Notice: wpdb::prepare u thirr pasaktësisht. The query does not contain the correct number of placeholders (2) for the number of arguments passed (3). Për më tepër të dhëna, ju lutemi, shihni Diagnostikim në WordPress. (Ky mesazh qe shtuar te versioni 4.8.3.) in /home/capemorris/websites/tranquini_dev/wp-includes/functions.php on line 4192
. PESË ZAKONE TË NJERËZVE TË SUKSESSHËM – TranQuini

PESË ZAKONE TË NJERËZVE TË SUKSESSHËM

PESË ZAKONE TË NJERËZVE TË SUKSESSHËM

Autori Jonathan Franzen shkroi pjesë të ndryshme të novelës fituese të disa çmimeve titulluar “Korrigjimet” duke mbajtur kufje, pambukë veshësh dhe sytë e lidhur, në mënyrë që të përqendrohej më mirë. Artisti anglez Francis Bacon parapëlqente të punonte pasi kishte pirë gjithë natën sepse sipas tij “mendja e tij mbushej me energji dhe mund të mendonte shumë qartë”. Benjamin Franklin zakonisht bënte “banjo ajërosëse”, çfarë përfshinte heqjen e rrobave dhe hapjen e gjithë dyerve dhe dritareve për t’u freskuar.

Shumë njerëz të suksesshëm kanë disa zakone që i ndihmojnë ata me produktivitetin e tyre dhe ndërkohë që disa janë më të çditshme se disa të tjera, shumë nga këto zakone mbartin një sens logjik.

Për shembull, ekziston një bindje e përgjithshme se për të qënë i suksesshëm një njeri duhet të punojë pafund, shpesh edhe nëse kjo i kushton dështimin e marrëdhënieve me njerëz të dashur, humbjen e kohës personale dhe gjumit. Por nëse do të flisnim me njerëz të suksesshëm do të kuptonim sa e gabuar është kjo bindje dhe se sa e rëndësishme është të flesh mjaftueshëm, të kalosh kohë me familjen dhe miqtë, si dhe, të largohesh nga gjithçka për të kaluar pak kohë vetëm.

Ne tek Tranquini besojmë tek një stil jetese i shëndetshëm dhe i mirëbalancuar që të lejon të punosh shumë dhe ne kemi gjetur pesë njerëz të suksesshëm që ndajnë të njëjtin mendim me ne. Lexo më poshtë dhe inspirohu. 

Qëndro gjithmonë optimist – Elon Musk – Tesla

CEO i Tesla, Space X dhe themeluesi i PayPal është përballur me shumë pengesa përgjatë karrierës së tij, siç janë kundërshtimet nga industritë përkatëse se makinat elektrike janë jo praktike, se banking nëpërjet internetit është i pamundur dhe se ai nuk do të jetonte më kur njeriu i parë të shkelte në Mars. Gjithësesi, pavarësisht gjithë kundërshtimeve, Musk vazhdoi të mundte gjithë këto parashikime jo-optimiste dhe provoi të kundërtën. Arsyeja kryesore- ai është një optimist i bindur. Ai e ka bërë zakon të gjejë gjithmonë një mënyrë për t’i bërë gjërat të funksionojnë veçanërsiht ato gjëra që ishin konsideruar të pamundura derisa ai i realizoi. Sipas tij: “Nëse çohesh në mëngjes dhe mendon se e ardhmja do të sjellë diçka më të mirë, atëherë ajo do të jetë një ditë e bukur. Në të kundërt, nuk do të jetë.”

Rreziko – Beyonce Knowles – Këngëtare

Beyonce e ka bërë zakon të rrëmbejë çdo mundësi që i jepet edhe sikur të paraqesë një risk të lartë apo një mundësi dështimi. “Unë nuk do të mundem kurrë të jem e sigurtë.”, thotë ajo, “Unë gjithmonë mundohem të shkoj kundër rrymës. Sapo arrij diçka, unë thjesht i vendos vetes një tjetër qëllim. Kjo është edhe mënyra si kam arritur deri këtu.” Njerëzit e suksesshëm marrin përsipër riskun në situatat kur të tjerët do të ngurronin. Edhe sikur të mos kenë sukses herën e parë, është aftësia e tyre për të mësuar nga gabimet e tyre dhe të ecin një hap mbrapsht ajo çka i bën ata të suksesshëm në afatgjatë.

Lexo, lexo, lexo – Mark Zuckerberg

Në 2015, CEO i Facebook-ut, Mark Zuckerberg vendosi të lexonte një libër çdo dy javë. Bill Gates lexon një libër në ditë ndërkohë që njëshi i biznesit amerikan Warren Buffet i dedikon 80 % të ditës së tij leximit. Njerëz të suksesshëm të të gjitha fushave janë dalluar gjithmonë për faktin se lexojnë shumë dhe mbi të gjitha se ata janë shumë selektivë mbi çfarë lexojnë, duke mos i preferuar trillerat dhe duke u fokusuar te librat edukues, si dhe te biografitë e njerëzve të tjerë të suksesshëm.

Qëndro aktiv – Barack Obama

Barack Obama ka një regjim strikt stërvitjeje 45 minutësh, 6 ditë në javë, të cilin e mbajti përgjatë të dy mandateve të tij si president. Regjim ky që përfshinte ushtrime kardiovaskulare dhe ngritje peshash. Ai gjithshtu është njohur gjithmonë si një frekuentues i rregullt i fushave të basketbollit të një sërë ndërtesave federale nëpër Uashington. Redaktorja e njohur Anna Wintour luan një orë tenis çdo ditë para pune. Richard Branson bën sërf rregullisht ndërkohë që Jennifer Aniston bën joga çdo mëngjes. Njerëzit e suksesshëm kanë kuptuar se për të pasur një mendje aktive duhet të ushtrohesh rregullisht.

Praktikohu të mos lëvizësh– Oprah Winfrey- Prezantuese

Oprah Winfrey praktikon çdo ditë për 20 minuta një teknikë meditimi përgjatë të cilës nuk duhet të lëvizësh. Ajo thotë: “Ajo çfarë dua të bëj çdo ditë është të vendos veten time në qendër të vëmendjes time për pak minuta. Ndihem shumë më mire pasi kam bërë këtë.” Shkenca ka treguar se meditimi redukton stresin dhe rrit produktivitetin, dhe po praktikohet gjithmonë e nga më shumë njerëz duke përfshirë Jeff Weiner (CEO i Linkedin), Russell Simmons (CEO i Def Jam Records) dhe Lady Gaga.

Ja ku i ke të gjitha provat nga njerëzit më të suksesshëm të ditëve tona se disa zakone të thjeshta të përditshme mund të na bëjnë të kemi një stil jetese të balancuar dhe të shëndetshëm. Sigurohu ta bësh zakon të pish dhe një Tranquini çdo ditë për rezultate më të mira.


Notice: Use of undefined constant ICL_LANGUAGE_CODE - assumed 'ICL_LANGUAGE_CODE' in /home/capemorris/websites/tranquini_dev/wp-content/themes/twentyseventeen/blog_post.php on line 178
You may also like...

Notice: Use of undefined constant ICL_LANGUAGE_CODE - assumed 'ICL_LANGUAGE_CODE' in /home/capemorris/websites/tranquini_dev/wp-content/themes/twentyseventeen/footer.php on line 164

Notice: Use of undefined constant ICL_LANGUAGE_CODE - assumed 'ICL_LANGUAGE_CODE' in /home/capemorris/websites/tranquini_dev/wp-content/themes/twentyseventeen/footer.php on line 176