Green Fingers

Gishta jeshilë

Të kalosh kohë jashtë është një mënyrë e sigurt për t’u çliruar nga stresi dhe për t’u përfshirë në një stil jetese pozitiv. Ndërkohë që koha dhe hapësira janë gjithnjë e më të pakta në jetën tonë, të kesh pjesën tënde të gjelbërimit pranë shtëpisë po bëhet gjithnjë e më e rëndësishme. Ndihmo në gjallërimin e kopshtarisë së dikurshme në komunitet.

Kopshtaria është një hobi shumë i shëndetshëm dhe pozitiv, në shumë drejtime; merr dozën e përditshme me rreze dielli dhe ajër të freskët, rilidhesh me tokën dhe bën pak ushtrime pranë shtëpisë tënde. Gjithçka që të duhet është një copë e vogël toke, ca fara dhe je gati.

Rritja e kopshtarisë urbane përmirëson mjedisin dhe edukon komunitetin dhe në disa raste madje siguron produkte organike për zonat përreth.

Prandaj, edhe nëse jeton në një apartament, ka shumë mundësi të ketë një projekt komunitar kopshtarie pranë. Kështu, kërko një projekt në zonën tënde dhe fillo të gërmosh!

Berlin, Prinzessinnengarten

Londër, Culpeper Community Garden

Vienë, GGardening

Future leaders got Positively Relaxed with Tranquini

The 68th International Congress of AIESEC, the world’s foremost non-profit youth leadership development organization, took place in Warsaw, Poland on 14 -24 August 2016. AIESEC has previously helped to create constructive experience for famous leaders such as Bill Clinton, Kofi Annan, former Polish President Aleksander Kwaśniewski and former Portugese President, Cavaco Silva.

This event brought together young future leaders from around the world. More than 1 000 representatives from 120 countries around the globe, including India, Brasil, Colombia and Germany, arrived to the capital of Poland to discuss, and prepare to act upon, the most important global issues bringing forward a variety of meaningful ideas.

It was important for Tranquini to bring relaxation to these passionate future leaders and help to inspire them to be calm, positive and to inject more positivity into our world.

Unë mendoj se mundem, e di që mundem.

Unë mendoj se mundem, e di që mundem.

Ke ngecur në trafik? Ka mbaruar qumështi? Po mundohesh të shohësh dritën në fund të tunelit? Është shumë e thjeshtë të çorientohesh nga presioni dhe nga shqetësimet e përditshme. Ndonjëherë, ke thjeshtë nevojë të ndalosh dhe të mendosh për të gjithë gjërat pozitive që të rrethojnë. Duke e shtyrë veten drejt mendimeve pozitive ne bëhemi drejtuesit e fatit tonë. Kur ne ndjejmë se jemi ne ata që e kontrollojmë fatin tonë, çdo gjë duket e arritshme. Ndaj, më poshtë gjeni pesë mënyra që do t’iu ndihmojnë të mendoni pozitivisht dhe jeni më pozitiv.

Mjaft u mundove për t’ia kaluar të tjerëve.

Të shqetësohesh për suksesin e të tjerëve nuk ndryshon asgjë tek ty. Përqendrohu në atë që ke dhe atë që po bën dhe do të fillosh të ndihesh menjëherë më pozitiv sepse do i shpenzosh energjitë e tua në gjëra që janë nën kontrollin tënd.

Ripërcakto çfarë është për ty dështimi.

Kupto që duhet të rrëzohesh që të ngrihesh në këmbë. Majkëll Xhordan tha njëherë: “Kam humbur më shumë se 9000 gjuajtje në karrierën time. Kam humbur thuajse 300 lojëra. 26 herë më është besuar të bëj gjuajtjen fituese të lojës dhe e kam humbur. Kam dështuar shumë herë në jetën time. Dhe për këtë arsye kam pasur sukses.

Bëj sikur.

Edhe nëse nuk ndihesh pozitiv, me vetëbesim, i qetë ose i vendosur, mund të marrësh vendime të vetëdijshme duke vepruar sikur ndihesh. Dhe, pasi ta kesh bërë këtë për disa minuta, gjeje pak çfarë ndodh pastaj? Do të fillosh të ndihesh vërtetë pozitiv, plot vetëbesim, i qetë dhe i vendosur.

Jeto në të tashmen.

Mos e lër mendjen të zhytet në të kaluarën ose në të ardhmen më shumë nga sa është e nevojshme. Kjo është shpesh një mënyrë e sigurt për të hyrë në një vorbull mendimesh negative. Ajo që po bën pikërisht tani do të jetë gjithmonë më e rëndësishme nga ajo ç’ke bërë më parë apo ajo çfarë mund të planifikosh të bësh në të ardhmen.

Trego vlerësim.

Të kujtosh se sa mirë ia ke dalë është diçka e thjeshtë që mund të bësh për të sjellë më shumë pozitivitet në jetë, dhe është një mënyrë e shkëlqyer për ta larguar inatin, mërzitjen dhe stresin.

Prandaj, mendo mendime pozitive dhe gjëra të mira do të fillojnë të ndodhin.

Tranquini has arrived to wonderful, green Ireland!

Tranquini has introduced a new way to relax in Ireland in cooperation with Jaymark, our country distribution partner. Major retail accounts were very excited about Tranquini, supporting the development of new age beverages as the healthy alternative to soft drinks. The range of Tranquini flavours is already available in Supervalu, Centra, Spar, Eurospar, Mace, Yes Key Stores, Londis, Musgraves Cash and Carry and Elliotts Cash and Carry.

The country launch was accompanied by numerous activities. As part of Heritage week, Tranquini was present during morning yoga sessions in Dublin City Hall on the 22nd – 26th August. Aideen O’Connor, yoga instructor from Markeivicz Sports and Leisure, encouraged participants to practice active relaxation and to reach a state of “body and mind balance”. Tranquini Chill girls presented the products, explaining the benefits and role of Tranquini in active relaxation to achieve a positive state of mind. In one of the Yoga hubs a Yoga teacher reacted to the Tranquini offer: “Sounds like just what we need”.

To celebrate World Relaxation Day and offer people a positive moment of relaxation out of their busy schedule, we set up a Tranquini Relaxation Station in the middle of Dublin City Centre. We offered Tranquini for people to taste in the wonderfully relaxing area of South King Street, adjacent to Stephens Green Park, which attracted many people. This Tranquini Relaxation Station allowed people to participate in some unwinding activities like playing mini golf, or yoga exercises while listening to music. It was a great atmosphere activating people to take the time to relax and feel how important it is in a daily routine. Consumers were intrigued by the drink as they had never seen it before and they were keen to try the product. They appreciated the unique experience of Tranquini Positively Relaxed and more than 3000 people said that they enjoyed our product.

Tranquni also shared its positive relaxation with people at work and with shoppers to enable them stay calm despite their daily stresses in the office or handling family duties. Tranquini brought its healthy lifestyle offering during an in-store Musgraves Robin Hood Olympics Event on 4th of August, where we promoted health products for the Olympics.

From the start, the reaction to Tranquini was very positive. One young couple said ‘This is exactly what we need, especially just after work when we have had a very stressful day…we’ll take two of each please!’

Gjithë ai xhaz

Gjithë ai xhaz

Kur dëgjon fjalën “Xhaz”, të vijnë ndërmend klube nëntokë plot me tym duhani, diku në Amerikën e epokës së ndaluar. Imagjinon këngëtarë virtuozë të moshës së mesme, me zë kumbues, tek improvizojnë mbi instrumente dhe rrëmbyeshëm arratisen me melodinë e zhytur në uiski, ndërkohë që, spektatorët rehatohen në karrige lëkure. Por, e vërteta është, se ky ishte vetëm fillimi.

Për Xhimi Hendriks, The Beatles, The Rolling Stones, Xheims Braun dhe shumë të tjerë Xhazi ka qënë frymëzimi më i hershëm, si dhe i fundit. Edhe në Hip Hop dhe Rap influenca e Xhazit është e dukshme, shpesh herë i kthyer edhe në stil të lirë, një numër i pafund me këngë klasike xhazi merren si model dhe riinterpretohen të përshtatura për audiencën moderne.

Ajo që nuk ka ndryshuar me kohën është se xhazi, në të gjitha derivatet e tij, karakterizohet nga tinguj pozitivë dhe plot emocion.

Këtu gjen pesë këngë moderne që ndoshta nuk i ke lidhur kurrë me xhazin më parë të cilat kanë gjetur magjinë e tyre duke marrë si bazë këngë klasike xhazi dhe duke i përpunuar ato. Kështu që, ulu, rehatohu, relaksohu dhe kënaqu ndërsa sjellim për ty xhazin në shekullin e 21të. 

A Tribe Called Quest – Jazz (We Got)

A Tribe Called Quest janë ndër emrat e Hip Hopit më të nderuar dhe me ndikimin më të madh; kjo është kënga e tyre e dashurisë për xhazin. Ka pjesë nga saksofonisti i famshëm Eli “Lucky” Tomson, një bashkëkohës i Xhon Koltrein.

https://youtu.be/cxN4nKk2cfk 

Jay Z – New Day

Emri më i madh në muzikën e sotme solli të pazëvendësushmen Nina Simone përsëri në skenëkur mori si bazë këtë këngë klasike të pavdekshme. Nuancat e xhazit janë të pamohueshme dhe i sollën jetë një zhanëri të fjetur duke lindur dëshirën e madhe për të marrë si model këngët e vjetra klasike.

https://youtu.be/77XUrtPFZ-M 

Lauren Hill & Carlos Santana’s – To Zion

Lauren Hill mund të transportohej me lehtësi nga epoka e artë e Xhazit. Këtu ajo bashkohet me kitaristin legjendar Karlos Santana dhe këndon ‘Ode to Billie Joe” të legjendës së xhazit Lou Donaldson për të rikrijuar këtë këngë klasike me një stil modern, “To Zion”.

https://youtu.be/QZD8FEzxaig 

Ludacris – The Number One Spot

Ludacris është një prej artistëve rep më të njohur të kohëve moderne. Tekstet e tij unike dhe sipërmarrja e zhanrit e kanë çuar repin në një audiencë të shumëllojshme. Asnjëherë kjo nuk ka qenë më e dukshme se sa kur ai iu kthye xhazit duke riprodhuar legjendën Kuinsi Xhons për të provuar ‘Soul Bossa Nova’ për hitin e tij ‘The Number One Spot’.

https://youtu.be/dQW6zMWOnic 

US3 – Cantaloop

Grupi anglez US3 provoi këngën ‘Cantaloupe Island’ të Herbi Hankok për të krijuar ‘Cantaloop’, këngën që është përdorur si kolonë zanore për miliona klube dhe kafe.

https://youtu.be/JwBjhBL9G6U 

Prandaj, qoftë nëse e dije apo jo, ka shumë mundësi të jesh fans i xhazit në zemër.